Books, Stories & Screenplays

BOOKS

ACTRESS

(The first draft has finished and the writing process is ongoing…)

AKTRİS

(İlk taslak bitti. Yazım süreci devam ediyor…)

 

WOMEN IN DARKNESS 

(Project Director: Orkide Ünsür)

KARANLIKTAKİ KADINLAR

(Proje Yönetmeni: Orkide Ünsür)

“Denge, bir sonraki dişil enerjinin yükselişine değin erk-baskısı altında ezilmeye mahkûm edilmişti. Zira cehennem dünyanın merkezinde yanmaya devam etmekteydi.”

***

Kadınlar bu kez tekinsiz öyküler anlatıyor…

Ama yakınarak, mağduriyeti yücelterek değil… Kadınlığın hep bilinen ama bilmezden gelinen gücüyle…

Kız Kulesi’nde bulunan albino bebek, Maltepe’deki Bakireler Tapınağı, İstanbul’a gelen büyücü, Büyükada Rum Yetimhanesi’ndeki hayalet, Yerebatan Sarnıcı’ndaki Medusa, Üsküdar Toptaşı’nda Valide-i Atik Külliyesi’ndeki gebe kadınlar, Kadıköy’de Süreyya Operası’nda bir soprano, Caddebostan’ın gizemli geçmişindeki cadı bostanı, Ayasofya’nın dehlizlerinde Sofia’nın dönüşümü…

Hepsi dokuz ayrı kadının imbiğinden geçerek, dokuz ayrı öyküyle bu kitabın sayfalarında buluşuyor.

İstanbul’un her biri farklı bir sır barındıran köşesinde, kadınların rehberliğinde gizemli, heyecanlı, gerilimli bir yolculuk…

Yazarlar:   Işın Beril Tetik, Aşkın Zengin Akkuş, Gülbike Berkkam, Orkide Ünsür, Zeynep Çolakoğlu, Seran Demiral, Özlem Ertan, Funda Özlem Şeran, Nurgül Çelebi Özmen

 

Bilgi Yayınevi

 

DARK NEW YEAR’S EVE STORIES

(Project Director: Orkide Ünsür)

KARANLIK YILBAŞI ÖYKÜLERİ – ARALIKTAN SIZAN KARANLIK

(Proje Yönetmeni: Orkide Ünsür)

Her Aralık ayının sonunda yeni bir yıla girecek olmanın heyecanı ve sevinci içinde tatlı bir telâş görünür dünyanın her yerinde. Ama her şey görünenden ibaret değildir.

Kimi için tüm ailenin bir araya geldiği bir toplantıdır yılbaşı, kimi için arkadaşlarla bir ev partisi, şehrin meydanında patlayan havai fişeklerdir kimi için, kimi için romantik bir akşam yemeği, eğlence, yeni dilekler, yeni umutlar… Herkes için öyle değil oysa… Karanlığı da var bu dünyanın… Her insanın içindeki karanlık kadar…

Özlem Ertan, Mehmet Berk Yaltırık, Kubilayhan Yalçın, Demokan Atasoy, Gülbike Berkkam, Uğur Kılınç, Funda Özlem Şeran, Uğur Batı, Murat Baykan, Işın Beril Tetik,  Alper Kaya, Orkide Ünsür ve Galip Dursun’un elinden çıkan karanlık öyküler,  yarattıkları tekinsiz ve gerilimli atmosfer ile içinizi ürpertecek.

Karanlık Yılbaşı Öyküleri sizi gerilim ve korku dolu sayfalarıyla, konfetilerle süslü yılbaşı telaşının ötesindeki gizemli öykülere davet ediyor.

Bilgi Yayınevi

 

ANATOLIAN HORROR STORIES III – YILGAYAK

ANADOLU KORKU ÖYKÜLERİ III – YILGAYAK

Anadolu Korku Öyküleri III – Yılgayak, serinin yepyeni, genç ve güçlü kalemlerle biraraya geldiği, etkileyici bir antoloji. İlk kitabın yayımlanmasının ardından geçen sürede ana fikri aynı kalsa da hem dünyada hem de ülkemizdeki korku kültürünün değişimleri bu yeni kitabın öykülerinin üretilmesinde en etkili rolü oynadı.

Anadolu topraklarına baktığımızda açıkça görünen ilk şey, dünya uluslarına –birkaç istisna dışında- nasip olmamış, binlerce yıl geriye doğru izini sürebileceğimiz medeniyet tarihimizdir. İşte bu topraklarda yoğrulmuş, köklü bir kültürel yapı ve iç içe geçmiş sosyal zenginliği barındıran bu öyküler, belki de asla açıklanamayacak kadim korkuları beraberinde getiriyor.

Türk mitolojisi, Erliğin Kızları, Cemre ve Nevruz da bu kitapta, define peşinde koşup hırslarına yenilen, zeytin ağaçlarının ya da lanetli taşların gazabına uğrayanlar da. Tekinsiz kasaba ve mezraların, kimselerin dillendirmeye cesaret edemediği karanlık sırları, hayaletler, cadı neneler ve periler dolu masalları ile aynı anda; bilinmez ve keşfedilmemiş canavarların da yuvası olmuş hikâyeler bunlar.

Her öykünün Anadolu’nun bambaşka korkularına, önceden işlenmemiş yepyeni bakış açılarıyla yanaştığı, Anadolu Korku Öyküleri efsanesine kanı kaynayarak eklenmiş tüyler ürpertici bir kitap.

Yazarlar: Funda Özlem Şeran, Demokan Atasoy, Murat Başekim, Orkide Ünsür, Mehmet Berk Yaltırık, Ali Yeniay, Uğur Batı, Işın Beril Tetik, Galip Dursun, Murat Baykan

Bilgi Yayınevi

 

 THE DARK SIDE OF LOVE – 14 Writers, 14 Dark  Stories for 14 February   *

(Project Director: Orkide Ünsür) 

kitap-onlu-arkali

For some, it is the most romantic day of the year. St. Valentine’s means excitement, butterflies in your stomach when you think about your significant other and when you hear that special song on the radio it makes you grin ear to ear… But for others it seems like a shopping frenzy and a compulsary celebration all over. Lonely are blue in a possesed crowd with crimson hearts all around.

Our 14 Valentine’s Day stories invites everyone who would like to meet The Dark Side of Love for an uncanny date. We will give you our hearts… Literally!

(Thanks to Demokan Atasoy for the translation of our book’s synopsis. )

The book is only available in Turkish for now.

AŞKIN KARANLIK YÜZÜ -14 Şubat İçin 14 Yazardan 14 Karanlık Öykü

(Proje Yönetmeni: Orkide Ünsür)

askin-karanlik-yuzu-on-kapak-yuksek

 

 

14 Şubat Sevgililer Günü: Kimilerinin kâbusu, kimilerinin rüyası; bazı ilişkilerin başlangıcı, bazılarının sonu; mutlu çiftlerin hediye telaşı, mutsuz çiftlerin baş belası; yalnızların hüznü, kalabalıkların coşkusu. Ve hiç umurunda değilmiş gibi davrananları bile hayattan bezdiren, adeta zorunlu bir bayram kutlaması…

Demokan Atasoy, Alper Kaya, Mehmet Berk Yaltırık, Göktuğ Canbaba, Işın Beril Tetik, Hakan Bıçakcı, Galip Dursun, Orkide Ünsür, Murat Baykan, Özlem Ertan, Murat Başekim, Gülbike Berkkam, Uğur Batı, Murat S. Dural’ın elinden çıkan Sevgililer Günü öyküleri, sadece 14 Şubat’ta değil; yılın herhangi bir zamanında aşkın karanlık yüzü ile tanışmak isteyen herkesi tekinsiz bir randevuya davet ediyor.

İthaki Yayınları

 

STORIES 

THE SCARLET AWAKENING – Some Cinematic Dark Stories  

(Writing Process Finished on April 19, 2016. WGA Registration Number: 1835415)

lal uyanış1smaller

LÂL UYANIŞ – Film Tadındaki Bazı Karanlık Öyküler

(Yazım Aşaması 19 Nisan 2016’da tamamlandı. WGA Kayıt No: 1835415)

 

Lamia-CONSANGUINITY *

 Not that kind of vampire story…

A Gothic Romantic Tale

A new page opens in a young girl’s life after she learns the dark family secrets from her dying aunt. She runs the risk of finding her father whom she suspects he is a vampire. During this journey, she not only has to face the realities that scare her out, but she also has to fight her own nature as she encounters the love of her life. Will she be able to reach her goal and most importantly, to whom and how much she will trust?

Lamia-CONSANGUINITY takes place in late 19th century of Istanbul, Prince’s Islands, Paris and Bavaria; it will not only intrigue the genre’s fans but also embrace a wide range of audiences as well because of its different and unique story.

Lamia-CONSANGUINITY is a first time novel in it’s genre which I’ve always been desired and expected to be released in Turkey and, I strongly think that it must be considered as a pioneer work. What’s more, Orkide Ünsür’s language is impressive and highly cinematographic.”

Giovanni Scognamillo (Author, Researcher, Film Historian, Film Critic, Translator , Educator)

The novel is only available in Turkish for now.

Lâmia-KAN BAĞI 

Bildiğiniz vampir hikâyelerinden değil… 

 

Gotik Romantik Bir Masal

Ölüm döşeğindeki teyzesinden karanlık aile sırlarını öğrenen on yedi yaşındaki Lâmia’nın hayatında yeni bir dönem başlar. Her şeyi göze alarak, vampir olduğundan şüphelendiği babasını bulmayı amaçlayan genç kız, bu yolculuk sırasında hem onu korkutan gerçekler ve reddettiği doğasıyla yüzleşmek zorunda kalacak hem de hayatının aşkıyla karşılaşacaktır. Acaba amacına ulaşabilecek midir ve daha da önemlisi, kime, ne kadar güvenebilecektir? 

On dokuzuncu  yüzyıl sonu  İstanbul, Prens Adaları,  Paris  ve  Bavyera’sını mekân olarak kullanan Lâmia-KAN BAĞI, öncü olma özellikleri taşıyan bir ilk roman.

Okuyucuları, Osmanlı’nın son döneminde yaşayan Türk asıllı bir vampirle tanıştıracak olan, gotik romantik türdeki bu özgün eser, gerek vampir olgusuna farklı bakış ve yaklaşımı, gerekse yazarın kendine has, renkli, akıcı dili ve sevimli üslûbu ile sadece türün meraklılarınca değil, çok daha geniş bir kesimin ilgisini çekerek bir solukta okunmayı vaat ediyor.

Lâmia-Kan BAĞI”, benim daima desteklediğim, Türkiye’de çıkmasını arzu edip beklediğim türde yazılmış ve bu açıdan öncü olması gerektiğini düşündüğüm bir ilk roman. Orkide Ünsür’ün dili ise etkileyici ve oldukça sinematografik.”

Giovanni Scognamillo (Yazar , Araştırmacı, Sinema Tarihçisi , Eleştirmen , Çevirmen , Eğitmen)

Altınpost Yayınevi

SCREENPLAYS

* The  screenplays below (except Lady Şükriye, Love Spell and Traffic Safety ) are registered with the The WGAW (Writer’s Guild of America, WEST)

Short Length Screenplays

LADY ŞÜKRİYE (ŞÜKRİYE HANIM)

(Short Drama, written on late 90’s)

LOVE SPELL (AŞK BÜYÜSÜ)

(Short Drama, written on 2003)

SITOPHOBIA

(One Page Screenplay, written on February 2011)

“When lust turns into a nightmare…”

Logline / Synopsis: It was an ordinary day for the young lady. Until that moment…

(WGA Registration Number: 1521712 )

“Sitophobia” is the winner of the WILDsound FALL/WINTER 2011, 1 page Screenplay Contest at the WILDsound Film Festival in Toronto, Ontario / Canada.

The SCARLET AWAKENING (LÂL UYANIŞ)

(Short Drama, written on July 2011)

Logline: The life of a housewife who lives with her alcoholic husband and their two children, goes to a completely different direction because of the talismanic necklace she bought and the Flamenco Dancing.

(WGA Registration Number: 1521037)

A NIGHTMARE ON LOVE STREET 

(Two Page Screenplay, written on May 2012)

Logline: A large red heart falls down from the sky on a woman who is walking on the street.

(WGA Registration Number: 1585668)

The WEDDING (DÜĞÜN), The CHILD (ÇOCUK), The  PHONE (TELEFON)

(Short  Movie Screenplays, written for “Traffic Safety” in Turkey on March 2012)

Feature Length Screenplay (Draft)

UNOBSTRUCTED (ENGELSİZ/ARDA BOYLARI/ARDA) (Drama, Written for Nacar Film on August 2012)

Project by: Denizhan Nacar, Story by: Denizhan Nacar & Orkide Ünsür, Treatment by: Orkide Ünsür, Screenplay by: Orkide Ünsür

(WGA Registration Number: 1602863 )

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: